Triple A leverer endnu engang stærke resultater i 2025. Den midtjyske virksomhed kommer ud af 2025 med et resultat før skat på niveau med rekordåret 2024. Resultatet er endog præget af en ændret regnskabspraksis i relation til moderselskabet Hornsyld Købmandsgaard. Korrigeret for denne ændring ville Triple A have forbedret resultatet før skat med cirka 3 mio. kr. sammenlignet med året før.
For Global Salgschef Hans Jørn Holm er regnskabet endnu et bevis på, at en målrettet eksportstrategi virker.
”Vi har været meget fokuserede på at bringe Triple A og AX3 ud på de internationale markeder. Vi har et produkt, som skaber værdi for kunderne, og det kan vi mærke, at flere og flere producenter rundt omkring i verden får øjnene op for,” siger Hans Jørn Holm.
Triple A producerer det højt fordøjelige sojaprotein AX3, som anvendes særligt i startfoder til smågrise og kyllinger. Produktet er udviklet og produceret i Danmark og har vundet indpas på flere internationale markeder, hvor fokus på dyresundhed, fodereffektivitet og udfasning af zink gør produktet særligt relevant.

Eksporten driver væksten
Det stærke resultat kommer i en tid, hvor den globale råvare- og landbrugsbranche har været præget af usikkerhed og skabt pres på indtjeningen i råvarehandlen. Det er på trods af det, at succeshistorien i proteinvirksomheden Triple A fortsætter.
Triple A har i løbet af de seneste år intensiveret indsatsen på eksportmarkederne, og i 2025 har særligt Asien og Nordamerika bidraget til væksten.
Salget til Thailand er vokset med mere end 200 procent, mens de første forsendelser til Korea er sendt afsted i løbet af året. Samtidig har Canada udviklet sig til et særligt interessant marked, og firdoblet importen af AX3 efter landet har besluttet at udfase brugen af zink i sommeren 2026.
”Vi oplever stor interesse fra markeder, der kigger mod Danmark for løsninger inden for moderne og effektiv griseproduktion. Dansk genetik, staldsystemer og foderekspertise har et meget stærkt navn internationalt. Her passer AX3 naturligt ind som en del af den samlede løsning,” siger Hans Jørn Holm.
Netop den danske ekspertise spiller en afgørende rolle, når Triple A åbner nye markeder.
”Det er vigtigt at huske, at dansk landbrugseksport er meget mere end primærproduktion. Der er et økosystem af viden og teknologi bag den danske model. Vi oplever, at internationale producenter aktivt søger mod danske løsninger, fordi de forbinder dem med høj kvalitet og produktivitet,” siger han.
Dansk løsning til en ny virkelighed
Flere internationale markeder står i disse år overfor mange af de samme udfordringer, som danske producenter allerede har arbejdet med i årevis. Det gælder blandt andet udfasning af zink og et øget fokus på robuste dyr og effektiv foderudnyttelse.
Her har Triple A positioneret sig stærkt med AX3, som i flere forsøg har vist en fordøjelighed, der er cirka 15 procent højere end høj kvalitets LT-fiskemel.
Samtidig ser virksomheden nye muligheder i et marked præget af høje fiskemelspriser.
”Vi mærker tydeligt, at kunderne er interesserede i at investere i høj kvalitet i de tidlige faser af produktionen. Når økonomien er presset, bliver det endnu vigtigere at få mest muligt ud af både genetik og foder,” siger Hans Jørn Holm.
Nye muligheder i 2026
Triple A forventer fortsat fokus på eksport og international vækst i 2026, hvor aftaler i nye lande allerede er på vej ind, ligesom mulighederne i Canada og Asien ikke er udtømte.
”Vi har stadig et stort potentiale internationalt. Vi er lykkedes med at skabe momentum på flere markeder, og det giver os tro på, at vi fortsat kan vokse. Vi kommer fra en lille dansk by – men vi arbejder på et globalt marked,” siger Hans Jørn Holm.